Woskowanie samochodu to jedna z najważniejszych czynności, które powinno się regularnie wykonywać, aby zabezpieczyć lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także poprawić jego estetykę. Wiele osób słyszało o woskach samochodowych i ich pozytywnych właściwościach, ale nie zawsze mają oni pełną wiedzę na temat tego procesu. Istnieje wiele mitów na temat wosków samochodowych, które często wprowadzają w błąd i mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność woskowania lub narazić na zbędne koszty. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im z bliska i skonfrontujemy je z faktami!
Wosk samochodowy powinien być dobierany do koloru lakieru – MIT
Jednym z najczęściej spotykanych mitów jest to, że wosk zawsze dobieramy do koloru lakieru. Wosk samochodowy do ciemnych lakierów, wosk samochodowy do białego lakieru, wosk samochodowy do srebrnego lakieru – można tak wymieniać w nieskończoność. Ale czy faktycznie jest tak, że do każdego samochodu jaki posiadamy potrzebny jest inny wosk? Absolutnie nie! Woski samochodowe najczęściej są uniwersalne i ich właściwości są niezmienne niezależnie od koloru lakieru. Wosk samochodowy najczęściej po wyschnięciu i wypolerowaniu nie pozostawia żadnej widocznej warstwy. Dlatego raz zakupiony wosk samochodowy może Ci służyć do wielu różnych aut.
Tylko wosk naturalny wydobywa głębię koloru lakieru – MIT
Często wśród miłośników detailingu pojawia się spór o to, który wosk samochodowy jest lepszy naturalny carnauba czy syntetyczny. Często powielanym przy tej okazji mitem jest ten, że tylko wosk naturalny do samochodu dodaje głębi lakieru i wysokiego połysku. Nowoczesne woski samochodowe oparte o syntetyczne polimery oraz nanocząsteczki ceramiczne również charakteryzują się wysokim połyskiem i lustrzaną głębią koloru, a przy tym są produktami znacznie trwalszymi i łatwiejszymi w aplikacji. Szczególnie mamy tu na myśli wosk samochodowy w płynie – jest to najłatwiejszy w aplikacji wosk samochodowy, z którym poradzi sobie każdy miłośnik dbania o swój samochód.
Wosk samochodowy na każdą porę roku – MIT
W użytkowaniu samochodu jesteśmy przyzwyczajeni do sezonowości. Zmieniamy opony z letnich na zimowe, podobnie płyn do spryskiwaczy. Czy również wosk samochodowy musimy zmieniać wraz z nadejściem chłodniejszej aury? W żadnym wypadku! Wystarczy wybrać uniwersalny wosk samochodowy syntetyczny, czyli ten najtrwalszy z dostępnych. Doskonale zda on swój egzamin. Zarówno w piękny letni dzień, dając wysoki połysk i głębie koloru, jak również w zimową słotę, chroniąc lakier przed błotem i solą. Stosując uniwersalny i trwały wosk samochodowy oszczędzisz czas i pieniądze. O każdej porze roku.
Trudne polerowanie wosku samochodowego – MIT
Jedną z obaw przed zabezpieczaniem lakieru woskiem jest pracochłonność przy jego aplikacji i późniejszym docieraniu. Wielu miłośników samochodów obawia się, że bez maszyny polerskiej nie poradzi sobie z właściwym rozprowadzeniem i nabłyszczeniem wosku na karoserii. Jednak przy zachowaniu właściwego sposobu aplikacji i zastosowaniu wosku w płynie proces ten jest szybki, prosty i nie wymaga użycia polerki mechanicznej. Wystarczy cienką warstwę wosku rozłożyć na karoserii aplikatorem, a następnie wypolerować bezszwową ściereczką z mikrofibry. Nie ma tutaj niczego skomplikowanego i każdy poradzi sobie z tym bez problemu.
Woski w sprayu i na mokro nie działają – MIT
Technologia chemii detailingowej bardzo mocno rozwinęła się na przestrzeni lat. Producenci dążą do opracowywania preparatów jak najbardziej przyjaznych użytkownikowi. Wosk samochodowy w aerozolu, wosk samochodowy w sprayu czy wosk samochodowy na mokro… Są to nowinki, które z pewnością wielu przypadną do gustu. Na szczególną uwagę zasługuje wosk samochodowy bez polerowania, czyli tzw. wet coat. Jest to najnowszej generacji zabezpieczenie lakieru, dające natychmiastowy efekt hydrofobowy. Wystarczy umyty, mokry lakier spryskać preparatem, a następnie spłukać silnym strumieniem wody. Tylko tyle wystarczy, by cieszyć się zabezpieczonym, lśniącym lakierem.
Co z tym woskiem?
Jak możemy się przekonać, wiele popularnych mitów na temat woskowania samochodu okazuje się być nieprawdziwych. W rzeczywistości, woskowanie jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji samochodu, które powinno być wykonywane regularnie. Tak, aby utrzymać jego estetykę i zabezpieczyć lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kluczem do sukcesu w woskowaniu samochodu jest właściwy wybór produktów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na typ wosku, jego właściwości i zalecenia producenta dotyczące jego stosowania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że woskujemy samochód w sposób właściwy i skuteczny, co pozwoli nam cieszyć się jego pięknym wyglądem przez długi czas. Podsumowując, woskowanie samochodu nie jest jedynie kwestią estetyki, ale przede wszystkim ochrony powłoki lakierniczej. Dlatego warto przekonać się jak naprawdę jest w tym woskowaniem i zainwestować w odpowiednie produkty. A później regularnie woskować swój samochód, aby zachował swój atrakcyjny wygląd i wartość.